Wróciliśmy

Kolejny Lucene Eurocon za nami. Bardzo intensywne dwa dni, gdzie podstawowym problemem było: na który z trzech wykładów pójść. Czasem wybór był bardzo trudny, jedyna nadzieja w tym, że w tym roku wszystkie prezentacje były nagrywane i wkrótce zostaną udostępnione w sieci.

Dla nas najważniejszy był drugi dzień i efekty naszej pracy: Understanding & Visualising Solr 'explain’ Information. Prezentacja składała się z dwóch części. Pierwsza, teoretyczna, opisywała to, co prezentuje solr odnośnie ważności zwróconego dokumentu. Informacje te nie należą niestety do najbardziej czytelnych, szczególnie w sytuacji, gdy wyszukiwanie odbywa się po wielu polach korzystając często z dedykowanych parserów zapytań (na obrazku fragment opisujący trafienie tylko w jeden dokument (!)).

Przykładowy explain

Sytuację pogarsza fakt, że pytania Klienta dotyczące prób zrozumienia kolejności dokumentów w wynikach wyszukiwania, są tym, co zajmuje sporo czasu w projekcie.

Druga część prezentacji pokazywała to, co postanowiliśmy z tym problemem zrobić. Pomysł pojawił się po obejrzeniu explain.depesz.com – podobnego narzędzia służącego wizualizacji informacji udostępnianych przez bazę postgreSQL.

Z perspektywy czasu nasz explain wydaje się być dobrym pomysłem. Samo narzędzie przydało nam się już wielokrotnie. Co ważniejsze – prezentacja na Euroconie pokazała, że jest również spore zainteresowanie społeczności. Dziękujemy za miłe słowa, zagrzewanie do walki a zwłaszcza za obietnice podesłania własnych modułów.

Obecna wersja explain.solr.pl skupia się na odczycie informacji generowanych przez solr 3.x. Pracujemy obecnie nad jej upublicznieniem oraz (trochę później) otwarciem kodu.

Podsumowując plany na najbliższy czas są dość ambitne:)

  1. Po pierwsze – z kronikarskiego obowiązku – postaramy się opisać jak wyglądał Lucene Eurocon 2011 z naszej perspektywy. Planujemy opublikować dwa wpisy z których każdy będzie poświęcony jednemu dniu konferencji. Czyli coś do poczytania zanim pojawią się oficjalne filmy z konferencji.
  2. Otworzenie explain.solr.pl dla szerokiego grona odbiorców 🙂
  3. Opublikowanie kodu explain.solr.pl  (github)
  4. Powrót do bardziej regularnych wpisów dotyczących Solr.
Trzymajcie kciuki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *