Migracja do Solr 8

Wraz z niedawną premierą Solr 8.0 wiele osób może zastanawiać się, czy migrować do nowej wersji oraz jak to zrobić. Czy możliwa jest aktualizacja do najnowszej wersji bez zatrzymywania Solr? Czy możliwa jest aktualizacja metodą pojedynczych restartów każdej instancji? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Z której wersji do Solr 8?

Pierwsze o czym należy powiedzieć, to zmiany związane z odzyskiwaniem, które zostały opublikowane wraz z Solr 7.3. Ze względu na nie nie ma możliwości migracji do Solr 8 z wersji Solr starszej, niż Solr 7.3 bez pełnego restartu klastra.

Dodatkowo musimy pamiętać, iż wersja 8.0 biblioteki Lucene, a tym samym Solr w wersji 8 nie będzie w stanie przeczytać danych zaindeksowanych przy pomocy Solr 5.x. Co za tym idzie, jeżeli chcemy migrować ze starszej wersji Solr czeka nas powolna migracja i przepisywanie danych lub po prostu pełna indeksacja.

Migracja z Solr 7.3 i nowszych

W przypadku migracji z Solr 7.3 lub nowszych istnieje sposób pozwalający na aktualizację całego klastra SolrCloud do wersji 8 bez konieczności pełnego wyłączenia klastra, który aktualizujemy. Jak powinna wyglądać taka procedura:

 1. Przygotowujemy klaster do aktualizacji, sugerowane jest wykonanie kopii zapasowej danych, kopii zapasowej danych z Zookeepera, itd.
 2. Wyłączamy pojedynczą instancję Solr,
 3. Aktualizujemy wyłączoną instancję do wersji 8.0,
 4. Dodajemy parametr -Dsolr.http1=true do SOLR_OPTS w pliku konfiguracyjnym solr.in.sh,
 5. Uruchamiamy zaktualizowaną instancję Solr,
 6. Czekamy na stabilizację klastra i ewentualną replikację danych,
 7. Zaczynamy aktualizację kolejnej instancji Solr, czyli przechodzimy do punktu 2), ale dla kolejnej instancji.

Po aktualizacji wszystkich instancji Solr musimy wykonać kolejną rundę restartów. Tym razem dla każdej instancji Solr, która działa w naszym klastrze musimy przeprowadzić następujące czynności:

 1. Wyłączamy pojedynczą instancję Solr,
 2. Usuwamy parametr -Dsolr.http1 z SOLR_OPTS z pliku konfiguracyjnego solr.in.sh,
 3. Uruchamiamy Solr po modyfikacji konfiguracji,
 4. Czekamy na stabilizację klastra i ewentualną replikację danych,
 5. Zaczynamy zmianę konfiguracji kolejnej instancji Solr, czyli przechodzimy do punktu 1), ale dla kolejnej instancji Solr.

Dodatkowa runda restartów – dlaczego?

Możesz zastanawiać się dlaczego wykonujemy dodatkową rundę restartów po dokonanej już aktualizacji do wersji 8.0. Problem leży u podstaw zmian, które zostały wprowadzone do najnowszej wersji Solr. Wraz z wersją 8.0 komunikacja wewnętrzna pomiędzy instancjami Solr odbywa się przy pomocy protokołu HTTP/2. Wykorzystanie tego protokołu i zmiany związane z jego implementacją spowodowały dość znaczne usprawnienie oraz przyspieszenie komunikacji, ale także powoduje problemy z wsteczną kompatybilnością. Z tego względu, przy pierwszym uruchomieniu Solr 8.0, od razu pod aktualizacji z Solr 7.x, wymuszamy wsteczną kompatybilność poprzez dodanie parametru -Dsolr.http1=true. Oczywiście po skończonej aktualizacji klastra chcemy skorzystać z wszystkich nowych funkcjonalności i usprawnień i dlaczego usuwamy dodany parametr i znowu restartujemy Solr.

Czy jest się czego obawiać

Każda migracja niesie za sobą pewną dozę ryzyka i możliwych komplikacji, dlatego warto się do niej dobrze przygotować oraz zaplanować ją w czasie kiedy nie mamy największego obciążenia klastra. Dodatkowo, jeżeli możemy ograniczyć indeksowanie danych w czasie migracji do nowej wersji Solr czas inicjalizacji oraz ewentualnej replikacji danych na poszczególnych instancjach Solr będzie znacząco szybsza. Warto o tym pomyśleć planując migrację do Solr 8. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *