Solr 4.7 – wydajne stronicowanie

Dawno, dawno temu, opisywaliśmy problem tzw. głębokiego stronicowania. W skrócie – im dalszą stronę wyników chcemy pobrać, tym wolniejsze będzie zapytanie. Dzieje się tak ze względu na konieczność przygotowania danych w kolejce. Niestety, nie było w Solr dobrego rozwiązania tego problemu – aż do premiery Solr 4.7. Wraz z niedawno wypuszczoną wersją dostaliśmy możliwość skorzystania z kursora i znaczącego poprawienia wydajności głębokiego stronicowania.

Problem

Problem głębokiego stronicowania jest całkiem prosty do zdefiniowania. Aby zwrócić wyniki wyszukiwania, Solr musi przygotować odpowiednią strukturę w pamięci i zwrócić jej część. Sytuacja jest prosta w przypadku pierwszej strony wyszukiwania, jednak komplikuje się dalej. Aby zwrócić stronę numer 10.000 (gdzie mamy 20 wyników na stronę) Solr musi przygotować strukturę zawierającą minimum 200.000 dokumentów (10.000 * 20). Można sobie wyobrazić, iż nie tylko zabiera to czas, ale także znaczne ilości pamięci.

Na szczęście, wraz z premierą Solr 4.7 sytuacja się zmieniła – wprowadzono pojęcie kursora. Kursor jest logiczną strukturą, która nie wymaga przechowywania stanu po stronie serwera. Kursor zawiera informacje na temat sortowania i ostatniego dokumentu w zwróconych wynikach wyszukiwania, dzięki temu Solr nie musi za każdym razem budować całej struktury od początku. Skutkuje to bardzo dużym wzrostem wydajności zapytań korzystających z kursora i głębokiego stronicowania.

Działanie

Zasada działania jest dość prosta. Aby Solr mógł skorzystać z nowej funkcjonalności, w pierwszym zapytaniu przekazujemy parametr cursorMark=*. W odpowiedzi, oprócz wyników wyszukiwania zostanie zwrócony identyfikator kursora, który przekazujemy w ramach następnych zapytań. Spójrzmy na przykład.

Zapytanie

Na początek zadajemy proste zapytanie:

Warto spojrzeć na cztery rzeczy. Po pierwsze – albo pomijamy parametr start, albo ustawiamy parametr start na 0. Parametr rows może przyjmować wartości jakich potrzebujemy. Oczywiście przekazaliśmy parametr cursorMark=*, aby skorzystać z kursora. Ostatnią rzeczą jaką zrobiliśmy, to zdefiniowanie sortowania. Aby uniknąć problemów z sortowaniem, nasze sortowanie musi zawierać sortowanie po identyfikatorze – z tego względu musieliśmy nadpisać domyślne sortowanie przekazując do Solr parametr sort=score+desc,id+asc.

Wyniki wyszukiwania

Nasze zapytanie zwraca następujący wynik wyszukiwania:

Jak widzimy, oprócz standardowych informacji, Solr zwrócił także identyfikator kursora – nextCursorMark. Teraz, aby pobrać kolejne wyniki wyszukiwania musimy uwzględnić go w naszym zapytaniu korzystając z cursorMark.

Kolejne zapytanie

Zatem nasze kolejne zapytanie wyglądać będzie następująco:

Wynik tego zapytania będzie następujący:

Jak widzimy Solr znów zwrócił informacje o kursorze – tym razem innym, niż poprzednio.

Wszystkie kolejne zapytania

Dalsza logika jest prosta, korzystamy z parametru cursorMark używając wartości zwróconej przez Solr wraz z poprzednim wynikiem wyszukiwania. Zatem nasze kolejne zapytanie wyglądałoby następująco:

Podsumowanie

Proste API, ogromny zysk wydajności w przypadku głębokiego stronicowania, brak konieczności zadawania zapytania do tej samej instancji Solr. Tak w skrócie można byłoby podsumować nowe możliwości stronicowania wprowadzone w Solr 4.7. Aby ponownie nie wynajdować koła, stwierdziłem, że daruje sobie testy wydajnościowe, szczególnie, że dość dokładne testy przeprowadził Chris Hostetter we swoim wpisie dostępnym pod adresem: http://searchhub.org/2013/12/12/coming-soon-to-solr-efficient-cursor-based-iteration-of-large-result-sets/.

2 thoughts on “Solr 4.7 – wydajne stronicowanie

  • 10 marca 2014 at 12:15
    Permalink

    Bardzo fajny artykuł dotyczący problemu występującego w każdym systemie wyszukiwania (np. Google nie wyświetla więcej niż 1000 stron wyników). Warto wspomnieć, że dzięki temu, że struktura wyników nie jest przebudowywana od początku unikamy wielu problemów związanych z modyfikacją indeksu, tzn. tylko wartość po której sortujemy decyduje czy dokumenty będą pominięte lub powtórzone.
    W ostatnim linku zamiast parametru „nextCursorMark” powinien być parametr „cursorMark”.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.