Lucene Eurocon 2011 – dzień drugi

W poprzednim wpisie staraliśmy się przekazać, jak wyglądał pierwszy dzień Lucene Eurocon 2011 z naszej perspektywy. Jednak z naszego punktu widzenia to drugi dzień był tym ważniejszym, ze względu na to, iż w części popołudniowej mieliśmy poprowadzić jedną z prezentacji. Zacznijmy jednak od początku.

Keynote (Realtime Search at Twitter, Michael Busch)

Dzień rozpoczął się od jednej z lepszych, moim zdaniem, prezentacji podczas Lucene Eurocon 2011. Michael Busch, podczas swojej prezentacji zatytuowanej „Realtime Search at Twitter” (slajdy, video) pokazał, co zespół Twittera zrobił, aby obsłużyć wyszukiwanie w czasie rzeczywistym w oparciu o Lucene, tak aby cały system był w stanie obsłużyć codzienny ruch Twittera. Sama prezentacja to bardzo duża ilość technicznych szczegółów, na dodatek bardzo dobrze tłumaczonych przez prowadzącego. Uczestnicy konferencji, oprócz samych informacji o Lucene, dostali także krótką lekcję języka Java i programowania wielowątkowego 🙂

Co nas czeka (Lucene Today, Tomorrow & Beyond, Simon Willnauer)

Konferencja została podzielona na trzy równoległe sesje, a my wybraliśmy prezentację „Lucene Today, Tomorrow & Beyond” (slajdy, video) , którą prowadził Simon Willnauer. Prezentacja skupiła się na tym, czego Lucene nie potrafi w tym momencie, a co może potrafić w przyszłości (np. w wersji 5). Simon rozpoczął od prezentacji historii Lucene, ludzi zaangażowanych w rozwój projektu oraz firm, w których pracują. Następnie mogliśmy dowiedzieć się, co dostaną użytkownicy Lucene, kiedy wersja 4.0 zostanie oficjalnie wydana. Kolejne slajdy, to informacje na temat pozycji tokenów w strumieniu, przyrostowych aktualizacji, czy JIT. Na sam koniec, prezentujący pokazał nam część swojej wizji Lucene i Solr, jako projektów złożonych z modułów.

Rzecz o explain w Solr (Understanding and Visualising Solr 'explain’ Information, Rafał Kuć)

Ze względów prywatnych i chcąc przygotować się do prezentacji opuściliśmy jedną z prezentacji, ze względu, że czas prezentacji zbliżał się wielkimi krokami. Sama prezentacja, czyli „Understanding and Visualising Solr 'explain’ Information” (slajdy) podzielona została na dwie części – pierwsza, czyli teoria dotycząca informacji zwracanych przez Apache Solr oraz druga – czyli to co udało nam się zrobić w ramach http://explain.solr.pl. Pozwolę sobie nie komentować mojej własnej prezentacji, a skupić się na tym, co ja po niej odczuwałem. Niestety, nie byłem z niej zadowolony, zjadła mnie trema i stres – nie powiedziałem wszystkiego, pędziłem do przodu, nie wyjaśniłem prawie nic. Zwalam to na kark tego, iż było to pierwsze tego typu wystąpienie w moim wykonaniu i nie mam doświadczenia. Obiecuję, następnym razem będzie lepiej 🙂 Cieszę się natomiast z pozytywnego odbioru prezentacji i samego tematu.

Testy z dozą losowości (Randomized Continous Testing: Solr & Lucene Use Case, Dawid Weiss)

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się posłuchać jak Dawid Weiss opowiada o testach z wykorzystaniem czynnika losowego podczas prezentacji „Randomized Continous Testing: Solr & Lucene Use Case” (slajdy). Jeżeli interesuje Was temat testów automatycznych (a powinien) to zdecydowanie polecam slajdy, jak również film, jak tylko będzie dostępny. Dawid zaczął od teorii i tego gdzie można wprowadzić losowy czynnik w testach (oczywiście wszystko w kontekście Solr i Lucene). Następnie dostaliśmy sporą dozę informacji technicznych, czyli w jaki sposób zaimplementować element losowy w testach (oczywiście na przykładach). Nie zabrakło także informacji na temat testowania wielowątkowości.

Testowanie silników wyszukiwania (Better Search Engine Testing, Eric Pugh)

Pozostając w temacie testowania, postanowiliśmy udać się na ostatnią prezentację w ramach Lucene Eurocon 2011, czyli w naszym wypadku „Better Search Engine Testing” (slajdy), którą poprowadził Eric Pugh. Kolejna, z mojego punktu widzenia, ciekawa prezentacja. Eric zaczął od tego, iż wyszukiwanie, a szczególnie dobre wyszukiwanie jest coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie. Co więcej, przechowywanie danych jest tanie, ale zarządzanie nimi tanie już nie jest i dlatego wyszukiwanie będzie pełnić coraz większą rolę w dzisiejszym świecie. Następnie Eric skierował naszą uwagę na problematykę testowania silników wyszukiwania i co powinno być testowane oraz w jaki sposób możemy automatycznie testować silniki wyszukiwania. Ciężko napisać skrót tej prezentacji, ze względu na dużą ilość informacji jaką Eric przekazał.

Commiter panel

Ostatnią atrakcją w ramach Lucene Eurocon 2011 był tzw. „Commiter panel”, czyli spotkanie uczestników z osobami, które na co dzień rozwijają projekty Apache Lucene i Solr. Po krótkim przedstawieniu się, nastąpiła seria pytań i odpowiedzi. Jeżeli kogoś interesuje, przebieg tego spotkania będzie musiał poczekać na udostępnienie materiału video.

Inne prezentacje

Osoby zainteresowane innymi prezentacjami, niż te, które opisaliśmy w tym i poprzednim wpisie zapraszam na następujące strony:

Podsumowując

Moim zdaniem Lucene Eurocon 2011 był konferencją zdecydowanie lepiej zorganizowaną, niż Lucene Eurocon 2010, pomimo tego, że do Eurocon’u w 2010 roku trudno było się przyczepić. Widać, iż organizatorzy nabierają doświadczenia 🙂 Podczas konferencji można było zapoznać się z tematami stricte technicznymi, jaki i tymi, które skupiają się na użytkowniku. Ze względu na trzy równoległe sesje nie sposób było nie znaleźć w danej chwili prezentacji dla Siebie i za to organizatorom należą się podziękowania i gratulacje – po prostu bardzo dobra robota. Mam nadzieję, że spotkamy większość tegorocznych uczestników na Lucene Eurocon 2012, czego nam i Wam życzę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *