SolrCloud: co się dzieje, kiedy ZooKeeper pada – część druga

W poprzednim artykule na temat SolrCloud poruszyliśmy problem awarii ZooKeepera oraz jak reaguje Solr podczas obsługiwania zapytań. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej, dlaczego dzieje się tak, że jesteśmy w stanie zadawać zapytania, a nie jesteśmy w stanie indeksować danych.

Krótkie przypomnienie

W artykule SolrCloud – co się dzieje, kiedy ZooKeeper pada? pokazaliśmy, iż w przypadku awarii ZooKeeper’a jesteśmy w stanie bezproblemowo zadawać zapytania i dostawać poprawne wyniki wyszukiwania. Oczywiście jest to prawda do chwili, kiedy nie zmieniamy niczego w topologi klastra. Niestety, w przypadku indeksowania, nie jesteśmy w stanie zmieniać indeksu kiedy SolrCloud nie ma aktywnego połączenia z ZooKeeperem, lub kiedy nie ma quorum. Przyjrzyjmy się zatem dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego możemy zadawać zapytania?

Sytuacja jest dość prosta – zadawanie zapytań nie jest operacją zmieniającą stan klastra SolrCloud. Jedyne co Solr musi zrobić, to przyjąć zapytanie i wysłać je do odpowiednich instancji Solr. Oczywiście topologia klastra nie jest odczytywana przy każdym zapytaniu, a w związku z tym nie mając aktywnego połączenia z ZooKeeper’em lub gdy nie ma quorum jesteśmy w stanie bez problemów zadawać zapytania.

Jest jeszcze jedna ciekawa opcja, chociaż dużo osób o tym nie wie – możliwość zwracania tylko częściowych wyników wyszukiwania w momencie, kiedy część kolekcji nie jest dostępna. Dodając parametr shards.tolerant=true do naszych zapytań informujemy Solr, że jesteśmy w stanie żyć w częściowymi wynikami, np. wtedy, gdy część kolekcji jest niedostępna. Domyślnie Solr po prostu zwróci błąd.

Dlaczego nie możemy indeksować danych?

Dlaczego nie możemy indeksować danych, jeżeli nie ma połączenia z ZooKeeper’em lub gdy nie ma quorum? Wszystkiemu winien jest brak wystarczającej ilości informacji, aby indeksacja mogła zostać przeprowadzona poprawnie. Dokładniej – Solr (potencjalnie) nie ma informacji o aktualnym stanie klastra, a co za tym idzie nie jest w stanie poprawnie wyliczyć, gdzie ma zostać umieszczony dokument, czy które core’y, na których instancjach Solr są replikami, a które leaderami kolekcji. Wszystko to powoduje, że indeksacja dokumentów nie jest możliwa.

Generalnie, warto pamiętać, iż operacje wymagające aktualizacji stanu Solr, czy też aktualizacji danych, które znajdują się z ZooKeeper nie będą możliwe do wykonania w wypadku braku kworum ZooKeepera (w naszym wypadku braku pojedynczego serwera ZooKeeper).

Oczywiście poprawność tego co napisaliśmy powyżej bardzo łatwo to sprawdzić i właśnie tym zajmiemy się w dalszej części wpisu.

Uruchamiamy ZooKeepera

Krok bardzo prosty. Do testów wystarczy nam pojedyncza instancja ZooKeepera uruchomiona w następujący sposób:

Na konsoli powinniśmy zobaczyć następujące informacje:

I tym samym mamy działającą instancję ZooKeepera.

Uruchamiamy dwie instancje Solr

Do testów wykorzystaliśmy najnowszą, dostępną wersję Solr 5.2.1. Do uruchomienia dwóch instancji Solr korzystamy z następującego polecenia:

Podczas uruchamiania wybieramy, iż chcemy mieć 2 instancje, porty na których będą działać nie są ważne.

Dodatkowo wybraliśmy następujące opcje:

  • nazwa kolekcji: gettingstarted
  • liczba shardów: 2
  • liczba replik: 1
  • konfiguracja kolekcji: data_driven_schema_configs

Całość wyglądała mniej, więcej tak:

Zrzut ekranu 2015-06-21 o 11.13.31

Dodajemy kilka dokumentów

Żeby sprawdzić, czy Solr na pewno działa dodajmy kilka dokumentów korzystając z następującego polecenia:

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, to na poniższe polecenie:

powinniśmy dostać następującą odpowiedź:

Wszystko działa jak należy.

Czas na indeksowanie z wyłączonym Zookeeperem

Zatrzymajmy zatem naszą instancję ZooKeepera poleceniem:

I spróbujmy jeszcze raz uruchomić następujące polecenie:

Tym razem, zamiast informacji o tym, że dokumenty są indeksowane powinniśmy widzieć coś w tym stylu:

Jak widać, brak ZooKeepera skutkuje niemożliwością indeksowania. Oczywiście zadawanie zapytań wciąż działa. Ponowne włączenie ZooKeepera i rozpoczęcie indeksowania także będzie skutkowało bezproblemowym indeksowaniem, ze względu na to, że Solr ponownie się z nim połączy.

Krótkie podsumowanie

Oczywiście ten i poprzedni tekst dotykają tylko wierzchołka góry lodowej i pokazuje co się dzieje, gdy brakuje ZooKeepera. Bardzo dobry test dotyczący tego jak SolrCloud zachowuje się nie tylko podczas awarii ZooKeepera, ale także podczas problemów z infrastrukturą sieciową można znaleźć na http://lucidworks.com/blog/call-maybe-solrcloud-jepsen-flaky-networks/. Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę dowiedzieć się, jak SolrCloud zachowa się w sytuacjach awaryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.